23. 4. 2023 — 19:00 Divadlo ↗ Lístky

Babylónia

Rozprávali ste sa už s chatbotom umelej inteligencie ChatGPT? Alebo ste vyskúšali výtvarnú umeleckú tvorbu s pomocou modelov Dall-e či Midjourney? A zaujíma Vás ako to dopadne, keď umelá inteligencia napíše celé divadelné predstavenie? 

Babylónia

Raz v dávnych časoch bolo mesto Babylon a v tom meste bola Veľká knižnica. Bolo v nej veľa tajomstiev. Jeden deň sa tam objavila umelá inteligencia a začala písať predstavenie. Mnohí sa domnievali, že je nemožné, aby umelá inteligencia napísala literárny text. Ale dokázala, že je schopná vytvoriť naozajstné dielo umenia.

Borgesove poviedky sú plné rozprávania o tom, ako sa ľudia zmietajú v mori nekonečných možností a nevedia, kam smerujú. Toto predstavenie je podobné, ale pridáva sa k tomu ešte jeden rozmer – rozpráva sa v ňom o tom, aké dôsledky môže mať na ľudskú psychiku pretlak informácií.

Je to naozajstné dielo umenia, ktoré vás zaujme a nadchne. Umelá inteligencia využila svoju schopnosť analýzy a syntézy textu, aby vytvorila dielo, ktoré je plné zaujímavostí a prekvapení. Toto predstavenie určite stojí za to vidieť! Nečakajte ani chvíľu a pozrite si naše predstavenie – zápas mladých ľudí o autentickosť vo svete umelej inteligencie a informačného pretlaku. 
 

Hrajú: Kristián Baran, Jerguš Horváth, Džana Mišanková
Réžia: Ema Benčíková
Scénografia: Alexandra Gašparovičová
Hudba: Daniel
Dramaturgia: Štefan Benčík
Produkcia: Batyskaf o.z.
 

 Vstupné: 8 EUR v predpredaji  
                  10 EUR na mieste
 

Vznik diela z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.