28. 3. 2024 — 19:30 Koncert ↗ Lístky

Deep Dive presents : Petra Hermanova | Tomáš Niesner

Deep Dive hlási ďaľšiu expedíciu do rozbúrenych vôd hudobných objavov! Táto výprava za zaujimavými interprétmi a interprétkami nás tentokrát ponorí do susedného Česka .

⚫Petra Hermanova⚫
……………………………………………………….

V našich končinách je známa z kapely Fiordmoss. Koncom minulého roka sa táto v Berlíne usadená umelkyňa vrátila so sólovým albumom In Death’s Eyes, s ktorým skúma osobnú ale aj kultúrnu skúsenosť so smrťou. Album bol okamžite pozitívne prijatý a Hermanová si s ním už stihla zahrať aj na CTM, pričom je aktuálne nominovaný napríklad aj na cenu Vinyla.

Hermanova na tomto albume využíva ľudové a sakrálne hudobné postupy a inštrumentácie, ktoré sa pohybujú medzi piesňami a ťažkými dronmi. Sakrálnosť sa prejavuje v zborových aranžmánoch, či využití orgánu; pričom ako kontrasný bod využíva Hermanová pozemskú folklórnosť napríklad skrz využitie autoharfy. Autoharfa, ktorá je v apalačskej ľudovej hudbe známa od jej masovej výroby koncom 19. storočia, je cenovo dostupný nástroj určený pre nekvalifikovaného hráča. Je protikladom organu, ktorý je drahý, obrovský, vyhradený pre skúsených hráčov a je doslova súčasťou kostola. V skladbe In Death’s Eyes sa prelínajú zvuky transcendencie so svetskými, pričom napätie medzi nimi dojemne vyjadruje Hermanov boj o duchovné riešenie smrti a straty. https://petrahermanova.bandcamp.com/

⚫Tomáš Niesner⚫
…………………………………………………………………….

Brnenský gitarista známy z kapiel Unna a Vlněna alebo z americkým primitivizmom nasiaknutého dua Šimanský Niesner, sa stal jedným z najvýraznejších gitaristov domácej alternatívnej scény. Neustálym hľadaním svojho zvuku prešiel od punkových a postrockových začiatkov, cez fascináciu tradičným folkom až po experimentálny dron. Jeho posledný album Bečvou (2022) získal ocenenie Vinyla roka, pričom fascinuje konceptom (téma ekologickej katastrofy) aj prevedením.

Bečva pozostáva z terénnych nahrávok z brehov tejto rieky a na rozdiel od mnohých predchádzajúcich Niesnerových nahrávok na nej hrá nielen na gitare, ale aj na citare a modulárnom syntetizátore. Kombinuje prvky fingerstyle gitary, musique concrete a dronu ako živelnú tapisériu obklopujúcich textúr, mihotavých gitarových motívov a vzletných syntetizátorových zvukov. V jednom momente Bečvou pripomína meandrujúce improvizácie East of the Valley Blues, v inom zasa extatické minimalistické kompozície Cateriny Barbieri, a osciluje medzi náladami ako strach a nádej. https://tomniesner.bandcamp.com/

VSTUP:
7€ /predpredaj > https://tootoot.fm/sk/events/65e49fa0a2ec3d0694413d36

10€ /na mieste

BRÁNA: 19:00
KONCERT: 19:45
___
*Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.