4. 5. 2023 — 19:00 Tanec ↗ Lístky

Kovács Emese / Tze Long (HK) / Ziggurat Project: intosomnia @P*AKT

Kovács Emese / Tze Long (HK) / Ziggurat Project − intosomnia

tale for adults

about insomnia, communication beyond words, addictive love

intosomnia je slovo, ktoré popisuje stav stagnácie medzi „nespavosťou“ a „zaspávaním“: moment, keď sme ešte hore, ale už sme zavreli oči a sústredili sa na farebné zvuky v tme. Vidíme v tme, snívame v bdelom stave… Učíme sa nezatvárať oči, aby sme nevideli tmavé tiene, i keď sú tmavé tiene vždy prítomné. „Tze Long.“

Východiskovým bodom predstavenia je zvláštny vzťah zasadený do alegorického, snového rozprávkového kontextu, ktorého základný príbeh je daný fotoknihou Intosomnia od autorky Tze Long. Z príbehu vyzdvihujeme vzťah medzi dvoma extrémne odlišnými postavami a re-interpretujeme ho v pohybe. Sú to protagonisti „ja“ a Inl, ktorí spolu existujú niekde vo vzdialenom, nekonečnom priestore. Atmosféra príbehu je miestami krutá, temná a tajomná, rovnako ako samotné fotografie, ktoré vizualizujú ľudskú psychiku a jej traumy.

Emese Kovács strávila v roku 2018 mesiac na kreatívnej rezidencii v Hong Kongu s podporou programu Imre Zoltán Program, kde sa spoznala s fotografkou Tze Long a jej dielami. Toto stretnutie viedlo k tomu, že sa “Intosomnia” s pomocou Emese Kovács sformulovala i v jazyku pohybu. Kovács do nej votkala vlastné boje s rečou, potláčaným vyjadrovaním a konexiami z minulosti.

Tanečné predstavenie zostáva verné symbolickému a mystickému svetu fotografií Tze Long a posúva ich ďalej. Realizácia predstavenia je úspešným pokračovaním kultúrneho a spirituálneho spojenia, ktoré sa začalo v roku 2018.

Tvorba a performance: Krisztina Szirtes / Alejandra Rosas, Emese Kovács

Choreografia: Emese Kovács

Text: Tze Long (HK), Emese Kovács

Pôvodné fotografie: Tze Long (HK)

Hudba: Ádám Munkácsi

Scénografia, svetelný dizajn: Kristóf Szabó – KristofLab

Asistencia scénografie: Gergő Lukács

Fotografie z predstavenia: Csaba Molnár

Asistencia produkcie: Tímea Szőke

Mentoring: Márta Ladjánszki

Projekt podporili: Imre Zoltán Program, NKA, Hong Kong Arts Development Council, Ziggurat Project, SÍN Művészeti Központ, L1 Egyesület, Műhely Alapítvány, Artopolis Egyesület, Godot ICA

Vstupné: 10 EUR
https://tootoot.fm/sk/events/64466fdac6b4f111a8a1b023