21. 3. 2024 — 19:00 Divadlo ↗ Lístky

NØIR Dance Company: Fertuška / 1. repríza / @P*AKT

🌸🌸🌸
Tanečno-divadelná inscenácia Fertuška je tvorená na základe inšpirácie zo zbierky poviedok Podoby ženy v slovenskej poviedke od viacerých slovenských autorov a autoriek. Zbierka prináša pestrú paletu pohľadov na ženu, jej postavenie v rámci spoločnosti, no najmä jej intímne prežívanie, emočný svet a drobnokresbu vzťahov s mužmi. Práve o tomto obsahu rozpráva aj tanečno-divadelná inscenácia tvorená súborom Nøir Dance Company.
🍐🍎🍐
Na javisku sa nachádzajú ženy rôznych podôb – matka, ktorá je zároveň aj manželkou, ďalej milenka a dcéra. Dcéru možno vidieť v dvoch vekových štádiách – ako dieťa a ako dospelú ženu, rozprávačku celého príbehu, ktorá sa pokúša pozrieť na udalosti z uhla pohľadu každej zainteresovanej osoby. Jej motiváciou je snaha vyrovnať sa s dlhodobo pretrvávajúcou paranojou z nevery, ktorá postupne ničí jej vlastný partnerský vzťah. Pomocou prerozprávania príbehu túži pochopiť všetky jeho postavy, ich konanie a zmieriť sa so skutočnosťou, že každý vzťah sa dokáže rozpadnúť.
🍎🍐🍎
Inscenácia si kladie za cieľ skúmať jednotlivé podoby ženy vo vzťahu k mužovi, no zároveň neklásť mužské pohlavie do negatívnej opozície a neočierňovať ho. Hlavný odkaz predstavuje schopnosť ženy, ktorá dokáže vnútorne akceptovať pozitívne i negatívne prvky vlastného príbehu a preniesť sa cez iracionálne pocity strachu a nedôvery vo vzťahu.
🍐🍎🍐
,,…Zostáva teda iba prežiť to celé znovu. A pozrieť sa na to z každého ženského uhla pohľadu. Áno, je to masochistické. No možno práve to mi úplne vymaže pamäť. Možno, že keď prežijem všetky udalosti znovu, budem môcť na ne zabudnúť.“


Realizačný tím:

Réžia a choreografia: Dominika Malenovská
Dramaturgia: Katarína Jungová
Hudba: Miroslav Lach a ERØ
Spev: ERØ
Kostýmy: Radovan Molec
Produkcia: Lucie Solanská
Grafický design: Jozef Mnich

Obsadenie:

Johana: Nikola Kozáková / Bianka Molnárová / Lucia Spiššáková
Matka: Jana Urbanová / Sofia Huráková
Milenka: Melánia Ondrejčíková / Lucie Solanská
Mladšie Ja (hlavnej postavy – Johany): Tamara Volná / Viktória Bogáňová
Muž: Stanislav Stanek / Dávid Bosák

Projekt podporila Nadácia Tatra Banky