22. 12. 2023 — 17:00 Divadlo ↗ Lístky

Š E M. PALCULIENKA | benefičný večer

Divadlo Š.E.M. x MAREENA x BRÁNA DO ŽIVOTA

🤍 Príďte s nami zažiť vianočný večer v divadle a ešte aj podporiť dobrú vec 🤍

Poslednú reprízu v roku 2023, sa divadlo Š.E.M. rozhodlo pripraviť veľmi špeciálne:

„Vždy sme chceli, aby sme divadlom vedeli pomáhať druhým. Teraz máme konečne príležitosť si želanie splniť. Súčasťou reprízy predstavenia PALCULIENKA bude benefičný vianočný večer, počas ktorého budeme zbierať peniažky pre organizáciu MAREENA a BRÁNA DO ŽIVOTA. Veríme, že tak ako naša Palculienka, je tiež veľa ľudí vo svete, ktorí hľadajú bezpečie a miesto kam patriť. A my by sme im v tomto hľadaní chceli trochu pomôcť. Po predstavení bude priestor na diskusiu. Čakať na vás bude aj otvorený bar a občerstvenie.“

Na podujatí sa bude nachádzať možnosť finančne prispieť cez QR kódy alebo v hotovosti. Podporiť bude možné dve organizácie:

🕊️ MAREENA
Víziou Mareeny (čítaj Maríny) je Slovensko, ktoré je bezpečným a dôstojným domovom pre všetkých bez ohľadu na národnosť, etnickú a náboženskú príslušnosť.

🕊️ BRÁNA DO ŽIVOTA
Krízové centrum Brána do života v súčasnosti poskytuje azylové bývanie obetiam domáceho násilia a poskytuje pomoc matkám s deťmi, ako aj tehotným či osamelým ženám. Okrem ubytovania majú klientky možnosť využívať sociálno-právne poradenstvo, ako aj psychologickú podporu. Mnohé z nich prežili nielen komplikované partnerské vzťahy, ale aj vlastné problémové detstvo. Príchod do krízového centra je tak aj príchodom do bezpečia a miestom, kde si žena v pokoji môže premyslieť, ako ďalej bude svoju situáciu riešiť.

::::::::::::::::::::::::::::

PALCULIENKA je bábková exkurzia do mikrosveta príbehu o narodení, hľadaní a nájdení sa. O tom, ako sa niekedy maličkí stratíme vo veľkom svete, v ktorom stretávame chladnokrvnosť žiab či prelietavosť chrobákov. A tiež aj o tom, ako nás naše myšlienky, slepé ako krt, uväznia pod zemou, keď hľadáme miesto, kam patriť.

Inscenácia vhodná pre deti OD 6 ROKOV

Autor: Hans Christian Andersen
Libreto: Veronika Trokšiarová
Scéna, bábky a kostýmy: Michaela Urbanová
Hudba: kolektív
Grafika: Michaela Urbanová
Réžia a dramaturgia: Veronika Trokšiarová
Účinkujú: Michaela Dzamková, Ľuboš Janák,
Alžbeta Palanová, René Sorád, Patrícia Stehelová
Premiéra: 31. mája 2021
Produkcia: Veronika Trokšiarová

Bábková inscenácia Palculienka je inšpirovaná rovnomenným príbehom od svetoznámeho spisovateľa a rozprávkara H. Ch. Andersena. Tvorcovia inscenácie si z príbehu vyberajú tému pocitu malosti vo veľkom svete a hľadania miesta, kam patriť. Palculienka sa narodí do múzea, v ktorom ožívajú staré exponáty a ich obyvatelia (žaby, chrobáky, myš a krt). Každý z nich chce Palculienku pre seba. Avšak, Palculienka je pre nich len akýmsi objektom na nasýtenie svojich potrieb (hračka, ozdoba, tovar, bábika). Ak chce byť Palculienka živou bytosťou a nie vecou, musí sa na svet pozrieť z inej perspektívy.

Inscenácia ponúka exkurziu do múzea, v ktorom ožíva príbeh Palculienky ako metafory pre každého malého aj veľkého, kto sa niekedy cítil stratený či malý a hľadal spôsob, ako opäť narásť.

::::::::::::::::::::::::::::

Dĺžka predstavenia: 40 minút

Vstupné: 3€ + dobrovoľný finančný príspevok pre organizáciu MAREENA | BRÁNA DO ŽIVOTA

::::::::::::::::::::::::::::

Divadlo Š.E.M. je nezávislé zoskupenie, venujúce sa súčasnej divadelnej a audiovizuálnej tvorbe pre deti aj dospelých a pracuje na troch platformách: scénické diela, pouličná estráda a audiovizuálna tvorba.

Reprízu inscenácie v rámci aktivít Divadla Š.E.M. v sezóne 2023/2024 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.