9. 11. 2023 — 19:30 Koncert ↗ Lístky

Samé Ucho #1: Tomáš Knoflíček, Jonáš Gruska

Dvere: 19.30
Začiatok: 20.00

Vstup: 5€
Vstupenky: https://tootoot.fm/sk/events/654104eda2ec3d043492ed99

Po debutovom albume Vaguely Delimited Targets vydanom na LOMe v roku 2021 sa koncom tohto augusta Tomáš Knoflíček vrátil s albumom Serendipity vydanom na labely laaps. Na tejto abstraktnej nahrávke pohybujúcej sa na hranici medzi mlčaním a zhovorčivosťou sa flanérsky pohybujeme po asociatívnej priadzi zvukov, v ktorých narážame na dialógy medzi umelým a prirodzeným či každodenným a sviatočným.

Tomáš Knoflíček je hudobník, zvukový umelec a kurátor. Jeho kompozície pozostávajú z kombinácie glitchových štruktúr, počítačovej dekonštrukcie, soundscapingu, terénnych nahrávok a akustických nástrojov vrátane historického psalteria či gitary. Práca so zvukom je pre neho skôr ako komponovanie spôsobom, ako rozvíjať vlastnú citlivosť na okolitý svet a javy či situácie, ktoré ho obklopujú. Jeho kompozície majú charakter časových konzerv, do ktorých ukladá špecifické podnety a zážitky. Slúžia však aj ako prostriedok na fixáciu a koncentráciu jeho rozptýlenej mysle.

Tomáš Knoflíček je členom vizionárskeho kvarteta Gurun Gurun (Home Normal, Silver Rocket, Buh Records) alebo audiovizuálneho projektu LyrArkestra+, ktorý sa zameriava na interpretáciu grafických partitúr významných českých a slovenských výtvarných umelcov (Milan Adamčiak, Jan Steklík a i.). Je tiež organizátorom festivalu umenia vo verejnom priestore Kukačka (http://www.kukacka.org/)

https://laaps-records.com/album/serendipity
https://tomasknoflicek.bandcamp.com/…/vaguely-delimited…
https://hudba.zoznam.sk/…/01-09-2023-tomas-knoflicek…/

Jonáš Gruska študoval na Inštitúte sonológie v Haagu (Holandsko) a na Hudobnej akadémii v Krakove (Poľsko). Jeho hlavným zameraním sú chaotické a polymetrické rytmy, nekonvenčné ladenia, skúmanie psychoakustických vlastností zvuku a field recording. Vytvoril niekoľko site-specific zvukových inštalácií založených na rezonančných vlastnostiach priestorov a materiálov. S albumom Žaburina vyhral Radio_Head Awards v kategórii experimentálna hudba.

Vystupoval na festivaloch ako Sonic Acts (Holandsko), Borealis (Nórsko), Kraak (Belgicko), Unsound (Poľsko), Norberg (Švédsko), Sonic Experiments @ ZKM (Nemecko), Audio Art (Poľsko), Mélos-Ethos (Slovensko), Parallel Vienna (Rakúsko), Ultrahang (Maďarsko) alebo Next (Slovensko).

V roku 2011 založil vydavateľstvo a spoločnosť na výrobu nástrojov LOM zameranú na východoeurópske/stredoeurópske experimentálne umenie a hudbu. Organizoval ZVUK, outdoorový festival experimentálnej hudby, v roku 2018 otvoril LOM space. Okrem hudby a zvuku sa venuje aj hubám. Založil laboratórium mykoLOM s profesionálnym vybavením na kultiváciu a kultivačnú prácu s hubami.V roku 2019 začal organizovať festival mykoLOM, v ktorom sa prelínajú umenie, mykológia a tradícia zberu húb.V roku 2021 vydal knihu o lišajníkoch rastúcich v bratislavskej mestskej časti Petržalka.V roku 2022 spustil prvý slovenský portál venovaný lišajníkom – lisajniky.sk.

https://jonasgruska.bandcamp.com/
https://www.youtube.com/watch?v=u10hfQMGdk8
http://jonasgru.sk/


Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia