28. 3. 2023 — 19:00 Divadlo ↗ Lístky

Socializmus s teplou tvárou

NOMANTINELS / DPM

Socialistický človek nie je homosexuál. Je tabu! Online premiéra inscenácie Socializmus s teplou tvárou rozpráva o tom, ako sa žilo queer ľuďom za komunizmu.

Odohráva sa v 80. rokoch počas normalizácie. Mladý muž príde do hlavného mesta s túžbou vyliečiť sa z homosexuality. Na ulici stretáva podivnú skupinku, ktorá je iná a nezapadá do šedého priemeru socializmu. Ide o Alex, ktorá ma tajnú milenku, Zlaticu a Básnika, ktorí spolu žijú. Postupne sa zoznamuje s miestami a spôsobmi, ako títo neviditeľní a neexistujúci ľudia prežívajú.

Vylieči ho socialistické zdravotníctvo? Rozvrátia sa tradičné manželstvá? Chytí ho ŠTB do svojej pasce ružových zoznamov? Pozerajte a dozviete sa.

_
Inscenácia vznikla na podklade rozhovorov pamätníkov a pamätníčok z LGBTI komunity, za čo im zo srdca ďakujeme.

Vznik inscenácie je tiež súčasťou väčšieho medzinárodné projektu o dejinách queer ľudí Removal of Queer Curtain v rámci krajín Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Srbsko, kde bude hra vzhľadom na podobnosť skúseností zo života v socializme tiež prezentovaná.

_

Autor: Andrej Kuruc
Réžia: Marián Amsler
Hrajú: Jakub Švec, Peter Tilajčík, Edita Borsová, Ľuboš Janák, Lenka Libjaková, Tomáš Pokorný
Scéna a kostýmy: Alžbeta Kutliaková
Fotografie a design: Ľuboš Kotlár
Lightdesign: Boris Adamčík
Produkcia: Andrej Kuruc, Róbert Pakan
Technické zabezpečenie: Boris Adamčík, Dominik Janovský, Martin Hodoň

_

Inscenácia je prístupná od 16 rokov.

_

Reprízu inscenácie finančne podporil ako hlavný partner Fond na podporu umenia.

Inscenácia vznikla tiež vďaka podpore Ministerstvo kultúry SR, Višegradské granty z Medzinárodného višegradského fondu (Visegrad fund), Program Európy pre občanov Európskej únie (European for Citizens Fund of Programme), Nadácia mesta Bratislavy.

_

Vstupné: 10€