26. 9. 2023 — 19:00 Divadlo ↗ Lístky

Socializmus s teplou tvárou

Socialistický človek nie je homosexuál. Je tabu!

Srdečne Vás pozývame na reprízu inscenácie Socializmus s teplou tvárou. Hru napísal Andrej Kuruc a režíroval Marián Amsler. Rozpráva o tom, ako sa žilo queer ľuďom za socializmu. Inscenácia sa bude konať v utorok, 26. septembra 2023 o 19:00 v nových priestoroch kultúrneho centra P*AKT vo Zváračáku na Pionierskej 17.

Lístky v predpredaji tu: https://tootoot.fm/sk/events/64bae5b21b234e1668a9289c

Odohráva sa v 80. rokoch počas normalizácie. Mladý muž príde do hlavného mesta s túžbou vyliečiť sa z homosexuality. Na ulici stretáva podivnú skupinku, ktorá je iná a nezapadá do šedého priemeru socializmu. Ide o Alex, ktorá ma tajnú milenku, Zlaticu a Básnika, ktorí spolu žijú. Postupne sa zoznamuje s miestami a spôsobmi, ako títo neviditeľní a neexistujúci ľudia prežívajú.

Vylieči ho socialistické zdravotníctvo? Rozvrátia sa tradičné manželstvá? Chytí ho ŠTB do svojej pasce ružových zoznamov?

Inscenácia vznikla aj na podklade rozhovorov pamätníkov a pamätníčok z LGBTI komunity, za čo im zo srdca ďakujeme. Na tvorbe a zrealizovaní divadlo NOMANTINELS spolupracovalo s divadlom DPM.

Vznik inscenácie je tiež súčasťou väčšieho medzinárodné projektu o dejinách queer ľudí Removal of Queer Curtain v rámci krajín Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Srbsko, kde bude hra vzhľadom na podobnosť skúseností zo života v socializme tiež prezentovaná.

Autor: Andrej Kuruc

Réžia: Marián Amsler

Hrajú: Jakub Švec, Peter Tilajčík, Edita Borsová, Ľuboš Janák, Lenka Libjaková, Tomáš Pokorný

Scéna a kostýmy: Alžbeta Kutliaková

Fotografie a design: Ľuboš Kotlár

Lightdesign: Boris Adamčík

Produkcia: Petra Mária Lančaričová, Andrej Kuruc, Róbert Pakan

Technické zabezpečenie: Boris Adamčík, Dominik Janovský, Martin Hodoň

Inscenácia je prístupná od 16 rokov.

Reprízu inscenácie finančne podporil ako hlavný partner Fond na podporu umenia.

Inscenácia vznikla tiež vďaka podpore Ministerstvo kultúry SR, Višegradské granty z Medzinárodného višegradského fondu (Visegrad fund), Program Európy pre občanov Európskej únie (European for Citizens Fund of Programme), Nadácia mesta Bratislavy.

Partneri:

Divadlo DPM